Trądzik dopada miliony osób na całym świecie, głównie przypisywany jest nastolatkom i kojarzony z okresem dojrzewania. Coraz częściej pojawia się też u kobiet w wieku 30 – 40 lat, głównie z powodów hormonalnych.
Przyczyny powstawania trądziku
Przyczyn występowania tego rodzaju stanu zapalnego skóry jest wiele. Wśród nich można wymienić:
- zaburzenia hormonalne
- alergie i nietolerancje pokarmowe
- zła dieta (bogata w tłuszcze, pikantna, wysoko przetworzona)
- stosowanie kosmetyków z dużą zawartością sztucznych składników lub dobranych niewłaściwie do danego typu cery
- nieprawidłowe oczyszczanie twarzy
- używki
- stres
- niski poziom kwasu linolowego
Walka z chorobą wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności.
Metody stosowane w kosmetologii
W zależności od zaawansowania choroby, możemy walczyć z nią na kilka sposobów. Najlepiej sprawdzają się zabiegi łączone, ponieważ działamy na całe spektrum rozwoju. Polecam leczenie za pomocą światła sPTF+, które niszczy bakterie Popionibacterium Acne odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Jest to intensywna kuracja wykonywana dwa razy w tygodniu przez 4 – 6 tygodni. Efekty widzimy już po trzecim zabiegu. Krostki i wypryski widocznie się wysuszają, obkurczają i najważniejsze – nie pojawiają się nowe. Po zakończonej kuracji laserem sPTF możemy dodatkowo spłycić blizny potrądzikowe i wyrównać koloryt za pomocą mikrodermabrazji diamentowej i kwasów chemicznych. Podczas leczenia warto jest używać kremu złuszczającego na noc (np. krem, który zawiera 2 % kw. migdałowego w swoim składzie) dla wzmocnienia kuracji.
Cierpliwość i systematyczność popłaca, efekty są nie tylko zadowalające, ale również poprawiają samopoczucie psychiczne pacjenta.
Domowe sposoby walki z trądzikiem
Zmaganie się z tym stanem zapalnym skóry jest długie i uciążliwe. Warto zmienić kilka przyzwyczajeń, by dać organizmowi większe szansę na wygranie z chorobą.
Zmiana nawyków żywieniowych
Dieta zróżnicowana i bogata w owoce i warzywa wpływa korzystnie nie tylko na stan skóry, ale również na ogólne samopoczucie. Należy unikać wysoko przetworzonych pokarmów oraz ograniczyć ilość tłustego jedzenia. Rezygnacja ze słodyczy i potraw z dużą ilością soli też jest rozsądnym posunięciem.
Naturalne kosmetyki
Stosowanie produktów z mniejszą ilością dodatków syntetycznych może korzystnie wpłynąć na stan cery. Należy również unikać nadmiernego makijażu, a kiedy nie jest to absolutnie konieczne zupełnie z niego zrezygnować.
Dokładne oczyszczanie twarzy
Pozostałości po makijażu powodują występowanie problemów z cerą. Prawidłowe zmycie makijażu, jak i późniejsza higiena twarzy stanowi istotny element zmagań z tą chorobą. Cerę należy myć delikatnie i nie stosować środków powodujących nadmierne jej wysuszanie. Po każdym myciu zalecane jest stosowanie toniku, który nie zawiera alkoholu.
Częste pranie poszewki poduszki
Na powierzchni poduszki gromadzą się pozostałości kremów i martwy naskórek, który są doskonałą pożywką dla bakterii. Wymiana poszewki może wspomóc i przyspieszyć regenerację skóry.
Dostarczanie do organizmu cynk, witaminy A i E
Cynk pozytywnie wpływa na kondycję skóry, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza stany zapalne oraz pomaga zachować równowagę hormonalną. Witamina A wzmacnia skórę, powoduje że jest ona gładsza i równiejsza. Niedobory tej witaminy mogą być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu skóry. Witamina E, zwana witaminą młodości, opóźnia procesy starzenie oraz chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
Ochrona przed słońcem
Nadmierne wystawienie na promienie słoneczne niekorzystnie wpływa na każdy rodzaj skóry – przyspiesza starzenie oraz może wywołać nowotwory skóry. Dodatkowo osoby z cerą trądzikową narażone są na nadmierne wysuszanie skóry, co powoduje zwiększone wydzielanie przez nią łoju. Takim osobom zalecamy stosowanie przez cały rok kremu z filtrem.
Rezygnacja z używek
Palenie papierosów i alkohol niekorzystnie wpływają na cały organizm. Warto z nich zrezygnować, by cieszyć się zdrowiem.
Relaks
Zadbaj o to, by każdego dnia znaleźć czas na oderwanie się od problemów. Nadmierny stres może objawiać się w różnej formie, także jako zmiany skórne.
Nieleczony trądzik to poważny problem
Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz kurację tym lepiej dla Ciebie. Nieleczony stan zapalny skóry rozprzestrzenia się na inne miejsca twarzy, szyi, dekoltu, atakuje również plecy. Pozostawia bardzo głębokie blizny, które są niezwykle trudne do usunięcia. Bardzo głębokie blizny potrądzikowe niestety zostają z nami przez całe życie.