Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień i zmian barwnikowych jest promieniowanie słoneczne. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce, która nie jest chroniona filtrem UV skutkuje przebarwieniami umiejscawianymi najczęściej na czole, nosie, policzkach, dekolcie i ramionach.
Innymi czynnikami przebarwień skóry są leki, stany pozapalne, uwarunkowania genetyczne, ciąża, choroby wątroby i tarczycy.
Przebarwienia to nagromadzone melanocyty w warstwie brodawkowej skóry. Wizualnie postarzają nas bardziej niż zmarszczki, dlatego tak ważne dla Pań jest pozbycie się ich.
Znakomite efekt w walce ze zmianami barwnikowymi daje światło sPTF+ w połączeniu z substancjami złuszczającymi naskórek np z kwasem glikolowym. Średnia ilość zabiegów waha się od 3 – 6.
Kuracja zostaje dobrana indywidualnie przez kosmetologa.
W warunkach domowych możemy stosować kremy, zawierające w swoim składzie kwasy AHA i BHA. Używane regularnie poprawią stan skóry i wyraźnie zmniejszą widoczność brązowych plamek. Na dzień wybieraj kremy rozjaśniające, które zmniejszają wydzielanie melaniny, zwróć uwagę na skład kosmetyku.
Substancje rozjaśniające w kremach
- Brzoza biała Betula verrucosa,Betula pubescens;
- Krwawnik pospolity Achillea millefolium;
- Ogórek Cucumis sativus;
- Piwonia drzewiasta Paeonia suffruticosa;
- Pietruszka pospolita Petroselinum sativum;
- Krokosz barwierski Carthamus tinctorius;
- Cytryna Citrus limonum;
- Grejpfrut Citrus paradisi;
- Korkowiec amurski Phellodendron amurense;
- Tamaryndowiec indyjski Tamarindus indica;
- Kiwi Actinidia chinensis;
- Drzewo balsamowe Myroxylon balsamum;
- ekstrakt z rumianku pospolitego,retinol,witamina C, kwas azelainowy, lecytyna, zielona herbata,
Istnieją substancje, które wchodzą w reakcje z promieniami UV, wywołując na skórze efekt podobny do poparzenia słonecznego.
Możesz więc zauważyć rumień, czuć swędzenie lub pieczenie. Często po ustąpieniu tych objawów mogą pojawić się trwałe przebarwienia. Niektóre zauważysz dopiero po dłuższym czasie, np. jesienią, i nie będziesz kojarzyła już ich z użyciem substancji fototoksycznych. Dotyczy to zarówno preparatów nakładanych na skórę, jak i przyjmowanych doustnie.
Substancje fotouczulające
Ziele dziurawca: najczęściej występuje w preparatach wspomagających trawienie, przeczyszczających, odchudzających i poprawiających nastrój, np. popularny Deprim
antybiotyki
leki odkażające układ moczowy
leki przeciw arytmii
leki obniżające poziom cholesterolu
niektóre leki hormonalne
niesterydowe leki przeciwzapalne (m.in aspiryna, ibuprofen)
niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek cedrowy, waniliowy i bergamotkowy)
kosmetolog, Katarzyna Korab