Cera sucha charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem, szorstkością w dotyku, ma skłonności do pęknięć i zmarszczek, nie ma połysku i jest matowa, zwykle bywa bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Suchości skóry towarzyszy uczucie ściągnięcia, napięcia, niekiedy kłucia, co przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym.
Suchość skóry pojawia się, gdy zawartość wody w warstwie rogowej spada poniżej 10 %. Dzieje się to z powodu zachwiania równowagi pomiędzy nawadnianiem, a parowaniem wody z naskórka.
Czynniki osłabiające funkcję skóry
Promienie UV
Niszczy ono strukturę płaszcza wodno-lipidowego oraz cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka, dlatego osoby korzystające nadmiernie z kąpieli słonecznej lub solarium cierpią z powodu przesuszenia skóry.
Warunki klimatyczne
Niska temperatura, wiatr, suchość powietrza, nadmierne ogrzewanie, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach wysusza skórę i powoduje wzmożone parowanie wody.
Środki chemiczne
Detergenty usuwają płaszcz hydro-lipidowy z powierzchni skóry, a także wypłukują substancje tłuszczowe z cementu międzykomórkowego warstwy rogowej.
Niewłaściwa pielęgnacja skóry
Zdarza się że przesuszeniu może ulec również skóra tłusta. Dzieje się tak, gdy osoby z nadmiernie przetłuszczającą się skórą nadużywają środków odtłuszczających na bazie alkoholu, kremów matujących itp. W konsekwencji zostaje zachwiana równowaga w warstwie hydrolipidowej.
Skłonności genetyczne
U niektórych osób gruczoły łojowe pracują słabiej, produkują mniej sebum, co powoduje obniżoną ochronę przed utratą wody i w konsekwencji przesuszenie skóry.
Wiek
W miarę upływu lat skóra traci zdolność wiązania wody – zmniejsza się poziom związków higroskopijnych, takich jak na przykład kwas hialuronowy czy aminy wielocukrowe.
Pielęgnacja cery suchej
Pierwszym, a zarazem niezbędnym,etapem jest złuszczanie warstwy rogowej za pomocą peelingu enzymatycznego, kawitacji, mikrodermabrazji lub łagodnych kwasów owocowych. Po złuszczeniu martwych komórek możemy skutecznie nawilżyć skórę przy użyciu preparatów bogatych w składniki wiążące wodę. W gabinecie kosmetycznym możemy przeprowadzić szereg zabiegów mocno nawilżających, które zniwelują uczucie suchości skóry.
Domowa sposoby na nawilżenie skóry
- oczyszczanie najlepiej za pomocą delikatnego mleczka nawilżającego
- tonizacja tylko i wyłącznie tonikiem bezalkoholowym
- peeling – polecam enzymatyczny,gdyż ma delikatne działanie
- krem odżywczo-nawilżający
Nie zapominaj o kremie pod oczy. Przy suchej skórze jest on bardzo ważny!
Oto lista składników, które aktywnie nawilżają suchą skórę:
- Kolagen
- Kwas hialuronowy
- Sorbitol
- Kwas piraglutaminowy (PCA)
- Gliceryna
- Pantenol (witamina B5)
- Mocznik w stężeniu do 10 %
- Olej parafinowy
- Ekstrakt z ogórecznika
- Lanolina