0 Komantarz(y)
/

Peeling chemiczny i mechaniczny w kosmetyce

Dla każdego czas biegnie nieubłaganie. Działanie promieniowania UV, zanieczyszczenie środowiska czy niewłaściwa pielęgnacja potrafią dodatkowo przyspieszyć proces starzenia się skóry. Jedną z najpopularniejszych metod przeciwstarzeniowych jest peeling chemiczny, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka i pobudzenie skóry do wytwarzania nowych komórek z użyciem preparatów chemicznych.

Cykl życia komórek skóry trwa około miesiąca. W tym czasie komórki odpowiedzialne są za wiązanie wody lub uszczelnianie płaszcza lipidowego. Gdy już spełnią swoją rolę obumierają i złuszczają się, robiąc miejsce dla nowych komórek.

Niestety z wiekiem proces ten wydłuża się, przez co skóra traci swoją elastyczność, staje się szorstka i szara. Zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie czy zaburzenia hormonalne dodatkowo zaburzają prawidłową pracę skóry.

Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a w szczególności zabiegi przeciwstarzeniowe, a wśród nich najpopularniejszym jest peeling. Gabinet kosmetyczny w Krakowie oferuje szereg zabiegów kosmetycznych poprawiających wygląd skóry – w tym peelingi chemiczne i mechaniczne.

lifting - zabieg

Podział peelingów ze względu na rodzaj

Najogólniejszym podziałem peelingów jest podział ze względu na sposób złuszczania naskórka. Wyróżniamy peeling mechaniczny, chemiczny, enzymatyczny i fizyczny.

Peeling chemiczny

Peelingi chemiczne znane również jako medycznymi, opierają się w głównej mierze na substancjach chemicznych (od naturalnych takich jak kwasy owocowe, aż po bardzo silne preparaty takie jak fenol). Dobór odpowiedniej substancji dokonywany jest w gabinecie kosmetycznym na podstawie rodzaju skóry oraz niedoskonałości, z którą przyszło się nam zmagać.

Z pomocą peelingu chemicznego można wykonać zabiegi powierzchniowe jak i głębokie. Głęboki peeling medyczny wymaga długiego czasu regeneracji i gojenia się skóry. W tym czasie skóra powinna być chroniona przed działaniem promieniowania słonecznego. Z tego powodu, niektóre peelingi chemiczne zaleca się wykonywać jesienią i zimą, gdzie oddziaływanie słońca jest najmniejsze.

Peeling migdałowy

Zabiegi z użyciem kwasów owocowych

Substancjami najczęściej używanymi przy peelingu medycznym są alfa-hydroksykwasy AHA, do których zaliczamy kwas migdałowy, glikolowy i pirogronowy.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego gabinetu na peeling pirogronowy, peeling migdałowy

Występują w różnych stężeniach i są przeznaczone do różnego rodzaju cer. Mają za zadanie złuszczać naskórek i pobudzać go do regeneracji, co sprzyja elastyczności skóry, staje się odświeżona, oczyszczona i wygląda na młodszą. Efektem zabiegu jest również wygładzenie zmarszczek i wyrównanie kolorytu.

Ilość zabiegów, częstość wykonywania i rodzaj kwasu dobierane są indywidualnie dla każdego klienta. Pamiętać należy, że efekty są świetne tylko przy regularnym i systematycznym wykonywaniu peelingu medycznego.

Peeling mechaniczny

Martwy naskórek usuwany jest przy pomocy materiałów ścierających ręcznie lub z pomocą urządzenia. Do tego typu peelingów zaliczyć można mikrodermabrazję, dermabrazję oraz peeling kawitacyjny. Materiał ścierający oraz wielkość ziaren dobierana jest biorąc pod uwagę rodzaj skóry.

Skóra sucha wymaga delikatnego traktowania i wystarczający będzie zabieg małoinwazyjny. Dla cery tłustej konieczny może okazać się peeling głęboko złuszczający.

Mikrodermabrazja diamentowa

Jest to jeden z zabiegów, oferowany przez nasz gabinet kosmetyczny, który w krótkim czasie pobudzi skórę do tworzenia nowych komórek.

Peeling ten polega na delikatnym usunięciu martwego naskórka przy użyciu głowicy pokrytej diamentowym pyłem. Zabieg polecany jest szczególnie osobom ze skórą alergiczną lub wrażliwą, gdyż w wyniku złuszczania nie powstaje podrażniający pył.

Mikrodermabrazja diamentowa stymuluje krążenie podskórne, dzięki czemu cera nabiera zdrowego kolorytu. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu, jednak zalecane jest by zabieg powtarzać co dwa tygodnie w serii od 4 do 6 zabiegów.

Zabieg nie tylko przeciwdziała starzeniu, ale również jest pomocny w usuwaniu zaskórników, drobnych przebarwień, blizn potrądzikowych, wszelkich zmian trądzikowych czy piegów oraz redukcji blizn i rozstępów.

Peeling kawitacyjny

Peeling ultradźwiękami jest bardzo delikatny, a wykonywany systematycznie jest wyjątkowo skuteczny i daje świetne rezultaty przy skórach delikatnych, wrażliwych, suchych. Wspaniale usuwa wągry na nosie, brodzie i czole. Ma również działanie sterylizujące i antybakteryjne.

Niesłychanie dobre rezultaty uzyskuje się poprzez połączenie go z maską nawilżającą, odżywczą, płatem kolagenowym lub sonoforezą.

Aby cieszyć się świeżą i pełną blasku skórą zabieg należy wykonywać co 10 dni w serii od 5 do 8 zabiegów.

Poza działaniem anti-age, peeling kawitacyjny wspiera leczenie trądziku i oczyszczanie twarzy, usuwa nadmiar łoju, bakterii i substancji toksycznych, rozjaśnia przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Peeling kawitacyjny

Zabiegi enzymatyczne

Złuszczanie naskórka odbywa się z użyciem enzymów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczyć można trypsynę, pepsynę, bromelię czy papainę.

 

Nakładany na skórę preparat ma za zadanie rozpuścić martwe komórki naskórka, dzięki czemu ich złuszczenie będzie ułatwione.

Dużą zaletą tego typu peelingów jest to, że nie posiadają one ostrych drobinek, które mogą podrażnić skórę. Dlatego też, takie zabiegi polecane są osobom z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Peeling fizyczny - specjalistyczna pomoc dla skóry

Najbardziej specjalistycznym rodzajem peelingów są te, w których do złuszczania martwego naskórka stosuje się laser, ciekły azot lub podtlenek azotu.

Peelingi fizyczne są zabiegami dużo skuteczniejszymi niż peelingi medyczne czy mechaniczne. Dodatkowo okres regeneracji skóry jest znacznie krótszy.

Peeling laserem i kriopeeling to sprawdzone metody, które z powodzeniem mogą być stosowane przy niwelowaniu przebarwień, blizn i zmian potrądzikowych.

gładka cera po zabiegu

Głębokość złuszczania

Peelingi ze względu na głębokość penetracji warstw skóry można podzielić na trzy grupy:

  • powierzchniowy,
  • średniogłęboki,
  • głęboki.

Peelingi powierzchniowe docierają jedynie do naskórka. Najczęściej stosowane są peelingi chemiczne oparte o kwasy owocowe, mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny.

Zabiegi średniogłębokie i głębokie cechują się na tyle dużą ingerencją w skórę właściwą, że powinny być wykonywane pod okiem doświadczonych lekarzy. Peelingi głębokie sięga do warstwy siateczkowej skóry właściwej. Z tego powodu zabiegi przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych w obecności anestezjologa. Stan pacjenta jest nieustannie monitorowany.

Pamiętaj!

Podstawą pielęgnacji skóry twarzy są trzy kroki.

Oczyszczanie – Złuszczanie – Odżywianie

Przed wyborem peelingu koniecznie skonsultuj się z kosmetyczką, która dobierze odpowiednią metodę dla twojej skóry. W przypadku dużych problemów ze skórą nieodzowna będzie wizyta u lekarza specjalisty.